Gaius Julius Caesar
Roku 49 př. Kr. stanul v čele skomírající římské republiky geniální politik a vojevůdce Gaius Julius Caesar. U lidu si získal oblibu hlavně tím, že v Římě uspořádal velkolepé veřejné hry. Už to, že pocházel ze starobylého rodu Juliů, ho předurčovalo k vysoké státnické a vojenské službě. Postupně si vysloužil hodnosti aedila, kvestora, nejvyššího ponofitika, městského praetora. Nakonec mu bylo svěřeno vedení armády. V té době procházela republika krizí. Proto se v roce 60 př. Kr. Caesar, který si přál být zvolen konzulem, spojil s Pompeiem a Crassem, dalšími vedoucími politiky. Společně vytvořili tzv. triumvirát – vládu tří mužů – a stali se tak nejmocnější politickou skupinou v Římě. O rok později, roku 59 př. Kr. se Caesar opravdu stal konzulem. Roku 58 př. Kr. vytáhl na Galii, kterou dobyl a tím rozšířil území římské říše. Dvakrát táhl také do Británie. Senát, skupina volených zástupců, kteří vládli Římu, se obával, aby se Caesar neprohlásil králem, a proto ho odvolal z funkce vrchního velitele.
Caesar v reakci na to zahájil pochod na Řím (a tím i občanskou válku). V čele vojsk senátu (a republiky) stanul Pompeius Magnus, Caesarův zeť. Roku 48 př. Kr. byl Pompeius zavražděn a roku 45 př. Kr. byl Caesar jmenován doživotním diktátorem. Mnoho politiků v Římě bylo toho názoru, že Caesar má příliš mnoho moci. Pompeiovi přívrženci se pod velením Marca Bruta a Gaia Cassia proti Caesarovi spikli a rozhodli se, že ho zavraždí. 15. března (o březnových idách) roku 44 př. Kr. jej napadli v senátu a ubodali ho k smrti. Když ho jeho přítel Brutus zabíjel, Caesarova poslední slova byla: „I ty Brute?“ . Po Ceasarově smrti se rozpoutala občanská válka, z níž nakonec vyšel jako vítěz Ceasarův adoptivní syn Octavianus. Vzniklo římské císařství.
Caesar je autorem Zápisků o válce galské a Zápisků o válce občanské.
__________________
Vysvětlivky ke slovům použitým v textu:
Aedil – policejní dozor nad městem, péče o zásobování, trhy, rozdávání obilí chudým.
Kvestor – úřední osoba, která kontroluje dodržování zákonů, pořádání slavností a her.
Pontifikové – ve starém Římě kněžský sbor. Měli na starost obecné náboženské předpisy, pečovali o kalendář, vedli záznamy o významných událostech.
Praetor – ve starověkém Římě původně název vojenského velitele.
Konzul – nejvyšší úředník ve starém Římě.
Galie – historická oblast na jihu a severozápadě Evropy, osídlena galskými (keltskými) kmeny. Galie se nacházela na území dnešní Francie, Belgie a Švýcarska.
Idy – podle římského kalendáře 13., nebo 15. den v měsíci.
Důležitá data v Caesarových dobách:
100 př. Kr.: Narozen v Římě.
65 př. Kr.: Zvolen organizátorem veřejných her.
62 př. Kr.: Zvolen prétorem, vysokým soudním hodnostářem.
60 př. Kr.: První triumvirát.
59 př. Kr.: Zvolen konzulem.
58 př. Kr.: Začátek galského tažení.
55 př. Kr.: Tažení do Británie.
49 př. Kr.: Občanská válka, Caesar se stává diktátorem.
48 př. Kr.: Poráží Pompeia.
46př. Kr.: Poráží Pompeiovy příznivce.
45 př. Kr.: Jmenován doživotním diktátorem.
44 př. Kr.: Zavražděn Pompeiovými příznivci.
Poznámka autora popisu: Doufám, že jste se něco naučili z toho textu, podle meho názaru je historie v Caesarovych dobách, ta nejzajímavější.